Hearthstone

Tournament

General

IDM eSports anunță turneul periodic de Hearthstone.

Turneul se desfășoară într-o structură periodică, cu turnee în fiecare sezon.

OFFLINE: Turneul este Open, înscrierea se face prin e-mail, la adresa HearthstoneW18@idm.ro. Fiecare mesaj trebuie să conțină numele așa cum apare în buletin și Battle Tag (Name#Number) și un număr de telefon. Fiecare înscriere va fi confirmată.

Playmode

Modul de joc se poate schimba și va fi anunțat în dreptul ediției relevante (Curent: Conquest).

Slots64
PerioadaSaturday and Sunday, Mar 10-11 2018
Mod joc Conquest.
LAN
  • All players
  • Single Elimination Bracket
  • Best of 5 rounds
  • broadcast, comentat (dependent de nivel)
Expunere Online broadcast, comentat, posturi pe Facebook de promovare, articole pe site-uri de esports românești

Editii

Editii IDM Hearthstone League.

Stagiul Data Detalii
 
 
Ediții
E0 2017-10-28 Fall 2017
E1 2018-03-10 Winter 2018

Premii


Premii
1 IDM 1 abonament sala IDM Wellness
600 RON
Trust Gaming GXT 850 Metal Gaming Keyboard
 
2 IDM 5 ore IDM eSports
500 RON
Trust Gaming GXT 140 Rechargeable Wireless Mouse
 
3 IDM 5 ore IDM eSports
400 RON
Trust Gaming GXT 777 10,000 mAh Powerbank
 
4 IDM 300 RON
 
5 IDM 200 RON
6 IDM 200 RON
7 IDM 200 RON
8 IDM 200 RON
 
9 IDM 150 RON
10 IDM 150 RON
11 IDM 50 RON
12 IDM 50 RON


Total premii:
4000 RON+ (*):

3000 RON cash
440 RON produse
10 ore (vouchers, 50 RON, transmisibile)
1 abonament IDM Wellness (540 RON)

ne rezervăm dreptul de a modifica lista de sponsori și premiile oferite, inclusiv pe durata unei ediții in desfășurare.

(*) Premiile sunt estimate folosing valoarea de retail a premiilor in momentul sponsorizarii, la suma afisata de cel mai mare retailer care are echipamentele in oferta. Tipic, eMag, PC garage.
(**) Sponsori care nu participa la toate editiile
Înscriere Inscrierile se fac via e-mail catre adresa anunțată, până în ziua anterioară începerii concursului, ora 16:00. Distribuția pe grupe se anunță la 18:00. Check-in: IDM eSports, 30 de minute înaintea începerii meciului aferent, cu act de identitate.

Pentru informatii sau schimbari, va rugam sa ne contactati la adresa de email anunțată

Reguli privind perifericele la LAN:
Este permis accesul cu: mouse, keyboard, mousepad.
Nu este permis accesul cu: Căști, acestea vor fi puse la dispozitie de IDM eSports (Corsair Void RGB 7.1)
Absența accesoriilor sau a perifericelor personale la începerea meciului înseamna folosirea celor puse la dispoziție de IDM eSports.

Regulament

Înscrierea în concurs presupune citirea regulamentului și respectarea regulilor impuse de către acesta, în caz contrar atrăgându-se descalificarea din concurs.

Slots64
Mod joc Best of Five, Single Elimination Bracket
Reguli generale Check-in: IDM eSports, cu cartea de identitate, 30 de minute înaintea începerii meciului aferent. Bracket și program anunțat cu o zi înaintea meciului

Orice problemă de adresează organizatorilor prin intermediul arbitrului sau a personalului IDM. Rezolvarea organizatorilor este finală.
Orice transmitere de informații pe perioada jocului este considerată cheat attempt și se soldează cu eliminarea din turneu. Battle.net client trebuie pus pe pozitia Busy, telefoanele trebuiesc puse într-o poziție unde vizualizarea este imposibilă.

Sistemul de joc este cel STANDARD.
Înainte de începerea meciului fiecare participant trebuie sa aibă doar 5 pachete pe modul standard.
Este permis un singur pachet pe clasă.
Nu este permisă modificarea pachetelor dupa începerea turneului.
Este interzisă folosirea oricărui program cu excepția Battle.net client și Hearthstone. (no deck trackers, extra communication software, etc).

În cazul unui disconnect dintr-un motiv care nu este legat de player, runda se va rejuca (rematch) cu aceleași pachete.

Pachetul câștigător nu mai poate fi folosit în aceeasi etapă. În cazul unui egal meciul va fi rejucat cu aceleași pachete (rematch).
Server Blizzard EU server.
Penalitati Meciurile sunt filmate si arbitrate; Consursul se desfasoara in concordanta cu cele mai inalte standarde de fair play.

Întorsul la monitorul adversarului se pedepsește cu eliminarea din MECI (în cazul în care adversarul se află în aceeași sală).
Dacă jucătorii nu sunt prezenți la ora începerii meciului, concursul este considerat abandonat (echivalent pierdut meci).

Nu sunt permise injuriile de orice fel sau violenta, un astfel de comportament fiind pedepsit cu interzicerea participarii la urmatoarele evenimente pentru participantul care a dovedit un astfel de comportament.
Orice mesaj trimis in timpul jocului care denigreaza un jucator/aduce acuzari nefondate sau da indicatii cu privire la pozitionarea adversarului va fi considerata lipsa de fair play si va duce automat la descalificarea concurentului in cauză. Toate plângerile se aduc arbitrului/organizatorului.

Este permisa o pauza de 5 minute maximum/meci in cazuri exceptionale, acele cazuri cand se poate aplica pauza fiind exclusiv la latitudinea unuia dintre organizatori.
In cazul in care exista vreo defectiune la calculatorul vreunuia dintre participanti, acestia au datoria sa notifice organizatorii de indata pentru a se putea lua toate masurile de reparare a situatiei (mutarea la alt calculator, rezolvarea problemelor tehnice etc)

Nerespectarea dovedita a SPIRITULUI de fair-play se soldeaza cu descalificarea.
Concursul nu este deschis celor care au incalcat spiritul fair-play in trecut.

Bracket

Mod de joc:
În funcție de numărul de jucători înscriși, se aplică modul de joc aferent.

0-64 8 echipe de câte 8. Bracket standard

După teminarea calificărilor, bracketul 64 se stabilește aleator.

64: Jucătorii vor fi distribuiți aleator în grupe de câte 8, numerotate 1-8. Grupa 1 va juca versus grupa 2, cu caștigatorii formând grupa 12, 3 vs 4 formează grupa 34, etc.
Odată distribuiți in grupe, programul de mai jos se aplică:

 
SAT
10:00Group 1 vs 2
11:30Group 3 vs 4
13:00Group 12 vs 34
14:30Group 5 vs 6
16:00Group 7 vs 8
17:30Group 56 vs 78
 
SUN
10:00Group 1234 vs 5678
11:30Quarter Finals
13:00Semifinals
14:30Final (Minor)
16:00Final (Major)

După plasarea primilor 8 jucători (10:00-11:30), jucătorii plasați 8-16 vor juca bracket pentru locurile 9-12 la 11:30 și locurile 9 și 10 la 13:00.


Distribuție grupe pentru 10 Mar 2018:

Grupa 1
Dinca Marius-Catalin Jderu#2410
Geambașu Filip-Robert Jamaica1998#2622
Bocioaga Sergiu-Emil Ajax#2854
Dinica Andrei-Danut crossfire#21978
Suditu Razvan George Sudy#2554
Sefcic Bogdan-Florin Majones#2650
Enut Andrei XeMO#2838
Ungureanu Tudor RMK#2509
 
Grupa 2
Criveanu Vlad-Nicolae vladbuld#2747
Bildescu Valentin Sharp#1605
Liscovici Francisc Bogdan Fahre#2554
Pintilie Claudiu Florentin Crucifix#2111
Ungureanu George Octavian IceKnight#2926
Voicu Mihai-Dimitrie Fulger94 #2383
Simulete Stefan-Lucian Stefansim#2306
Andrei Alexandru-Daniel BossDeBoss#2716
 
Grupa 3
Calin Paul Dascalu Slashgnr#2371
Nita Dragos Andrei Hotspur#2407
Musteata Andrei SafireMusty#2503
Goian Andrei DeMoMaN#2668
Richiteanu Ionut Cristian horus#23248
Mangu Dragos Nicolae mangu#2692
Luca Ilie iliutzah#2933
Diaconescu Adrian Alin#1277
 
Grupa 4
Onică Denis-Andrei Theshower #2537
Bilibou Ionut-Alexandru Theogritzi#21287
Scarlatescu George-Petru Scarla13#2108
Nitoiu Alexandru-Florin Demogoten#2571
Tonciu George Gabriel Georgeeeel#2311
Dumitru Vlad-Angelo angeloshaggy#2382
Lascu Kevin Kevineter#2441
Sorescu Matei Matt#21444
 
Grupa 5
Șeitan Marius Răzvan Charzuull#2616
Frum Virgil Anton HiddenTroll#21744
Obretin Roland-Florian Margelatu#21630
Condurache Robert Tutankamon#2403
Dumitru George Sorin sorelsba#2796
Gorunescu Robert-Ionut Chaser#2897
Sarateanu Alexandru-Armand heeiyyoo#2244
Prujoiu Elena-Diana Diana#23379
 
Grupa 6
Chitacu Sorin-Mihai Spykkke#2101
Tanase Laurentiu-Marian Laurr#21807
Tanase Alexandru Aurel Cake#2540
Dovinca Mihai MihaiPD#2804
Radu Robert-George robynator#2177
Dicianu Mihai vector#2596
Radulescu Bogdan-Alexandru BodoneCalare#2601
Abuni Andrei DarkStyle#1823
 
Grupa 7
Chitacu Sorin-Mihai Spykkke#2101
Gongea Cosmin Teodor Arklaiven#2155
Grigorescu Vlad-Theodor Vlad #210712
Maican Octavian Mihalache RainMan#2376
Catalin Mihai Pugu#2834
Sanduleac Robert-Gabriel Sandy#22882
Oncescu Catalin-Mihai FlyingD1ck#2688
 
Grupa 8
[Free Slot]
[Free Slot]
[Free Slot]
[Free Slot]
[Free Slot]
[Free Slot]
[Free Slot]
[Free Slot]

Match-up 11 Martie
RMK#2509 SPYKKKE#2101
SUDY#2554 MARGELATU#21630
HOTSPUR#2407 CAKE#2540
KEVINETER#2441 ARKLAIVEN#2155
JAMAICA1998#2622 RAINMAN#2376
STEFANSIM#2306 VECTOR#2596
MAJONES#2650 CHARZUULL#2616
ALIN#1277 FLYINGD1CK#2688


Previous Winners



Winners (Winter 2018)
1 Simulete Stefan-Lucian Stefansim#2306
2 Suditu Razvan George Sudy#2554
3 Șeitan Marius Răzvan Charzuull#2616
4 Nita Dragos Andrei Hotspur#2407
5 Chitacu Sorin-Mihai Spykkke#2101
5 Lascu Kevin Kevineter#2441
5 Maican Octavian Mihalache RainMan#2376
5 Oncescu Catalin-Mihai FlyingD1ck#2688
9 Tanase Alexandru Aurel Cake#2540
9 Sefcic Bogdan-Florin Majones#2650
11 Ungureanu Tudor RMK#2509
11 Diaconescu Adrian Alin#1277
  Watch: Youtube playlist Winter 2018



Winners (Fall 2017)
1 Bilibou Ionut Alexandru Theogritzi#21287
2 Lascu Kevin-Mirel Kevineter#2441
3 Sărățeanu Alexandru-Armand heeiyyoo#2244
4 Belei Bogdan Creepzor#2286
5 Dascalu Calin-Paul Slashgnr#2371
6 Ciortan Nicolae-Robert cyorty#1122
7 Șeitan Marius Răzvan Charzuull#2616
8 Parțu Ana-Maria Scarlett#2670
9 Dumitru Vlad-Angelo angeloshaggy#2382
10 Dovîncă Mihai MihaiPD#2804
11 Marcu Cristian Defterion#2580
12 Ungureanu Tudor RMK#2509
  Watch: Youtube stream Fall 2017

Changelog

Lista de schimbari in regulament apare aici:

Edition Zero
  • Initial release
Edition One
  • Changed backet to 64
  • Changed mode to BO5
  • Adjusted timing to accomodate BO5 (90 min)